Każdy może uczyć się skutecznie i efektywnie - Aktualności - Uniwersytet Maturalny

Na naszej stronie dowiesz się, jak uczyć się skutecznie i efektywnie, niezależnie od wieku i predyspozycji. Odkryj skuteczne metody nauki, cenne porady i przykłady dobrych praktyk.

* Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, aby Twoja nauka stała się bardziej efektywna i mniej bolesna :)

.Jak się uczysz?.

Sprawdź w jaki sposób najlepiej przyswajasz wiedzę. Czytasz, słuchasz, oglądasz? A może wszystko naraz? Spróbuj to przeanalizować, nawet z pomocą profesjonalisty, psychologa czy coacha. Dzięki temu wybierzesz najskuteczniejszy kanał dla siebie.

.Motywacja.

To bardzo duża siła. Samo zdanie matury jest motywacją, ale jeśli to nie wystarcza, pomyśl o tym co może być dalej, o studiach, zawodzie a może nawet o 4 – miesięcznych wakacjach studenckich. W chwilach trudniejszych przypominaj sobie o tym.

.Jakie są Twoje cele krótko i długoterminowe.

Określ je realnie, niech będą dla Ciebie do osiągnięcia. Podziel je na te w krótkiej perspektywie – np. na najbliższy tydzień i te strategiczne – na dłuższy czas. Dzięki temu nie pogubisz się w swojej pracy i osiągniesz satysfakcję na drodze do celu.

Dobrym pomysłem jest także wyznaczanie sobie małych celów na każdy dzień. Rób sobie małe plany, zapisuj je i realizuj a zobaczysz jaką satysfakcję Ci to da.

.Realizuj zadania w określonym czasie.

Zaplanuj sobie pracę na określony czas. Np. na tydzień. Zaplanuj co masz w nim do zrobienia i to zrób. To bardzo ułoży Ci materiał w czasie.

Pamiętaj o nagrodach za sukces! Drobne małe rzeczy, które sprawią Ci przyjemność!

Jeżeli coś Ci nie wyjdzie, nie karaj się za to. Bądź dla siebie wyrozumiały. Spróbuj jeszcze raz i kolejny raz. Bądź cierpliwy. Nasze kursy maturalne pomogą C usystematyzować Twoje przygotowania do matury.

.Ucz się ze zrozumieniem.

Nie rób niczego na siłę. Staraj się uczyć uważnie, tak aby wszystko było zrozumiałe. Jeśli nie wychodzi, to odpocznij, podejdź do tematu z innej perspektywy. Spróbuj w inny sposób. Staramy się aby material na naszych kursach do matury był przekazywane jasno i efektywnie a kluczem do tego jest jakość naszej kadry nauczycielskiej.

.Odpoczywaj! Rób zmiany.

W trakcie nauki rób krótkie przerwy. Dotleń mózg! Nie przemęczaj się, bo nauka stanie się nieefektywna. Zrób ćwiczenia aby dotlenić mózg, rozruszać ciało.

Zmieniaj metody i tempo nauki aby nie przeciążać umysłu. Z litego tekstu przerzuć się na obrazki odwrotnie. Różnicuj style i formy nauki.

Proces nauki do matury może być trudny i mozolny. Materiału jest dużo, czas ograniczony. Nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę aby nie nawarstwiło się zbyt dużo nauki na ostatni moment!

Zapraszamy Cię na nasze kursy do matury 2024 i 2025. Uporządkujemy Twoje przygotowania!